K&N Replacement Air Filter for YAMAHA XP530 T MAX 530CC (YA-5317)
Vehicle Compatibility List:
-
2018 Yamaha XP530 T-Max 530 All Models
- 2017 Yamaha XP530 T-Max 530 All Models
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
-
They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle..
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Outside Length | 5.313 in (135 mm) |
| Outside Width | 4.875 in (124 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.35 oz (10 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
Original: $86.47
-70%$86.47
$25.94



Description
Vehicle Compatibility List:
-
2018 Yamaha XP530 T-Max 530 All Models
- 2017 Yamaha XP530 T-Max 530 All Models
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
-
They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle..
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Outside Length | 5.313 in (135 mm) |
| Outside Width | 4.875 in (124 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.35 oz (10 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |















