K&N Replacement Air Filter for Honda CB 750 Hornet XL 750 Transalp 765 (HA-7523)
K&N Replacement Air Filter for Honda CB 750 Hornet XL 750 Transalp 765 (HA-7523)
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Triangle |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Outside Length | 9.125 in (232 mm) |
| Outside Width | 8.688 in (221 mm) |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.56 oz (17 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
Vehicle Applications
- 2025 Honda CB750 Hornet 755Â All Models
- 2024 Honda CB750 Hornet 755Â All Models
- 2024 Honda XL750 Transalp 755Â All Models
- 2023 Honda CB750 Hornet 755Â All Models
- 2023 Honda XL750 Transalp 755Â All Models
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
Original: $89.71
-70%$89.71
$26.91











Description
K&N Replacement Air Filter for Honda CB 750 Hornet XL 750 Transalp 765 (HA-7523)
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Triangle |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Outside Length | 9.125 in (232 mm) |
| Outside Width | 8.688 in (221 mm) |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.56 oz (17 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
Vehicle Applications
- 2025 Honda CB750 Hornet 755Â All Models
- 2024 Honda CB750 Hornet 755Â All Models
- 2024 Honda XL750 Transalp 755Â All Models
- 2023 Honda CB750 Hornet 755Â All Models
- 2023 Honda XL750 Transalp 755Â All Models
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.















