K&N Replacement Air Filter for Honda CB 650R (HA-6519)
K&N Replacement Air Filter for Honda CB 650R (HA-6519)
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Outside Length | 11.5 in (292 mm) |
| Outside Width | 4.688 in (119 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.62 oz (18 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
Vehicle Applications
- 2025 Honda CB650R E-Clutch 649 All Models
- 2024 Honda CB650R E-Clutch 649 All Models
- 2024 Honda CBR650R 649 All Models
- 2023 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2023 Honda CBR650R 649 All Models
- 2023 Honda CBR650R ABS 649 All Models
- 2022 Honda CB650R 649 All Models
- 2022 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2022 Honda CBR650R ABS 649 All Models
- 2021 Honda CB650R 649 All Models
- 2021 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2020 Honda CB650R 649 All Models
- 2020 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2020 Honda CBR650R 649 All Models
- 2020 Honda CBR650R ABS 649 All Models
- 2019 Honda CB650R 649 All Models
- 2019 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2019 Honda CBR650R 649 All Models
- 2019 Honda CBR650R ABS 649 All Models
Cross References
- BMC FM01069
- DNA PH65S1901
- Honda 17210MKND50
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
Original: $89.71
-70%$89.71
$26.91











Description
K&N Replacement Air Filter for Honda CB 650R (HA-6519)
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Outside Length | 11.5 in (292 mm) |
| Outside Width | 4.688 in (119 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.62 oz (18 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
Vehicle Applications
- 2025 Honda CB650R E-Clutch 649 All Models
- 2024 Honda CB650R E-Clutch 649 All Models
- 2024 Honda CBR650R 649 All Models
- 2023 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2023 Honda CBR650R 649 All Models
- 2023 Honda CBR650R ABS 649 All Models
- 2022 Honda CB650R 649 All Models
- 2022 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2022 Honda CBR650R ABS 649 All Models
- 2021 Honda CB650R 649 All Models
- 2021 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2020 Honda CB650R 649 All Models
- 2020 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2020 Honda CBR650R 649 All Models
- 2020 Honda CBR650R ABS 649 All Models
- 2019 Honda CB650R 649 All Models
- 2019 Honda CB650R ABS 649 All Models
- 2019 Honda CBR650R 649 All Models
- 2019 Honda CBR650R ABS 649 All Models
Cross References
- BMC FM01069
- DNA PH65S1901
- Honda 17210MKND50
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.















