K&N Air Filter for YAMAHA YZF R6 (2006-2007) (YA-6006)
Vehicle Compatibility List
- 2007 Yamaha YZF R6 599 All Models
- 2006 Yamaha YZF R6 599 All Models
Installation Instruction: View
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
- They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 7.625 in (194 mm) |
| Length | 10.688 in (271 mm) |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.7 oz (21 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |


Description
Vehicle Compatibility List
- 2007 Yamaha YZF R6 599 All Models
- 2006 Yamaha YZF R6 599 All Models
Installation Instruction: View
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
- They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 7.625 in (194 mm) |
| Length | 10.688 in (271 mm) |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.7 oz (21 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |















