K&N Air Filter for YAMAHA MT-07 (YA-6814)
Vehicle Compatibility List
- 2022 Yamaha YZF R7 689 All Models
- 2021 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2021 Yamaha Tenere 700 689 All Models
- 2021 Yamaha Tenere 700 Rally Edition 689 All Models
- 2021 Yamaha Tracer 7 689 All Models
- 2021 Yamaha Tracer 7 GT 689 All Models
- 2021 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2021 Yamaha XSR700 Xtribute 689 All Models
- 2021 Yamaha YZF R7 689 All Models
- 2020 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2020 Yamaha Tenere 700 689 All Models
- 2020 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2020 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2019 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2019 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2019 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2018 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2018 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2018 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2017 Yamaha FZ-07 689 All Models
- 2017 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2017 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2017 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2016 Yamaha FZ-07 689 All Models
- 2016 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2016 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2016 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2015 Yamaha FZ-07 689 All Models
- 2015 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2014 Yamaha MT-07 689 All Models
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
- They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 3.342 in (85 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 5.094 in (129 mm) |
| Outside Width | 3.813 in (97 mm) |
| Inside Length | 2.656 in (67 mm) |
| Inside Width | 1.813 in (46 mm) |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.3 oz (9 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
Original: $100.54
-70%$100.54
$30.16


Description
Vehicle Compatibility List
- 2022 Yamaha YZF R7 689 All Models
- 2021 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2021 Yamaha Tenere 700 689 All Models
- 2021 Yamaha Tenere 700 Rally Edition 689 All Models
- 2021 Yamaha Tracer 7 689 All Models
- 2021 Yamaha Tracer 7 GT 689 All Models
- 2021 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2021 Yamaha XSR700 Xtribute 689 All Models
- 2021 Yamaha YZF R7 689 All Models
- 2020 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2020 Yamaha Tenere 700 689 All Models
- 2020 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2020 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2019 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2019 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2019 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2018 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2018 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2018 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2017 Yamaha FZ-07 689 All Models
- 2017 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2017 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2017 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2016 Yamaha FZ-07 689 All Models
- 2016 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2016 Yamaha Tracer 700 689 All Models
- 2016 Yamaha XSR700 689 All Models
- 2015 Yamaha FZ-07 689 All Models
- 2015 Yamaha MT-07 689 All Models
- 2014 Yamaha MT-07 689 All Models
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
- They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 3.342 in (85 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 5.094 in (129 mm) |
| Outside Width | 3.813 in (97 mm) |
| Inside Length | 2.656 in (67 mm) |
| Inside Width | 1.813 in (46 mm) |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.3 oz (9 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |















