K&N Air Filter for KTM 790 DUKE 790CC (KT-7918)
Vehicle Compatibility List
- 2021 KTM 890 Duke 890 All Models
- 2021 KTM 890 Duke L 890 All Models
- 2021 KTM 890 Duke R 890 All Models
- 2021 KTM 890 Duke R 890 All Models
- 2020 KTM 790 Duke 799 All Models
- 2020 KTM 890 Duke R 890 All Models
- 2019 KTM 790 Duke 799 All Models
- 2018 KTM 790 Duke 799 All Models
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower.
- Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty.
- K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box.
- Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Length | 7.938 in (202 mm) |
| Outside Width | 5.938 in (151 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.01 oz (30 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
Original: $75.65
-70%$75.65
$22.70








Description
Vehicle Compatibility List
- 2021 KTM 890 Duke 890 All Models
- 2021 KTM 890 Duke L 890 All Models
- 2021 KTM 890 Duke R 890 All Models
- 2021 KTM 890 Duke R 890 All Models
- 2020 KTM 790 Duke 799 All Models
- 2020 KTM 890 Duke R 890 All Models
- 2019 KTM 790 Duke 799 All Models
- 2018 KTM 790 Duke 799 All Models
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower.
- Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty.
- K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box.
- Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Length | 7.938 in (202 mm) |
| Outside Width | 5.938 in (151 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.01 oz (30 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |















