K&N Air Filter for HARLEY-DAVIDSON XR1200 74CI / XR 1200X SPORTSTER 74CI (2008- 2012) (HD-1208)
K&N Air Filter for HARLEY-DAVIDSON XR1200 74CI / XR 1200X SPORTSTER 74CI (2008- 2012) (HD-1208)
Vehicle Compatibility List
- 2012 Harley Davidson XR1200X Sportster 74 CIÂ All Models
- 2011 Harley Davidson XR1200X Sportster 74 CI All Models
- 2010 Harley Davidson XR1200 74 CIÂ All Models
- 2010 Harley Davidson XR1200X 74 CIÂ All Models
- 2009 Harley Davidson XR1200 74 CIÂ All Models
- 2008 Harley Davidson XR1200 74 CIÂ All Models
Installation Instruction: View
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
- They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 7.375 in (187 mm) |
| Outside Width | 3.75 in (95 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 K&N 1oz Sealing Grease |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Width | 3.75 in (95 mm) |
| Length | 7.375 in (187 mm) |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.4 oz (12 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
Original: $113.52
-70%$113.52
$34.06





Description
Vehicle Compatibility List
- 2012 Harley Davidson XR1200X Sportster 74 CIÂ All Models
- 2011 Harley Davidson XR1200X Sportster 74 CI All Models
- 2010 Harley Davidson XR1200 74 CIÂ All Models
- 2010 Harley Davidson XR1200X 74 CIÂ All Models
- 2009 Harley Davidson XR1200 74 CIÂ All Models
- 2008 Harley Davidson XR1200 74 CIÂ All Models
Installation Instruction: View
Air Filter Test Data: View
Orders T&C:
- K&N PRODUCTS WILL SHIP OUT in 3-4 BUSINESS DAYS once order is placed.
- Refer to your vehicle's user manual for more details before placing the orders.
- Air Filters do NOT qualify for any exchange, returns, or any replacements.
- K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element.
- They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 7.375 in (187 mm) |
| Outside Width | 3.75 in (95 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 K&N 1oz Sealing Grease |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Width | 3.75 in (95 mm) |
| Length | 7.375 in (187 mm) |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.4 oz (12 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |















